Mobilních uživatelů přibude: tablety se brzo budou prodávat víc než počítače

By SilverHat | 5.4.2013

Podle studie poradenské agentury Gartner bude prodej tabletů výrazně růst, a to na úkor osobních počítačů a notebooků. Podle zveřejněného výhledu do roku 2017 by se tyto počty mohly vyrovnat někdy v letech 2015/2016. Výrazný nárůst bude také v segmentu smartphonů.

Mobilních uživatelů tedy bude stále přibývat. O nutnosti podpory webových stránek pro mobilní uživatele se mluví již dlouho. Zatím je situace taková, že podíl mobilních uživatelů velmi závisí na oboru. Zatímco třeba u velkých e-shopů zatím nepřevyšuje podíl návštěv z tabletů a smartphonů 4%, u zpravodajských serverů serverů jde tento podíl do desítek procent a v posledním půlroce vytrvale stoupá.

My, kteří máme na starosti pohodlí uživatelů a profit majitelů serverů se musíme na novou situaci připravit dvojím způsobem. Jednak technicky zabezpečit design a technické řešení stránek tak, aby se vůbec daly v mobilních zařízeních používat. Speciální mobilní verze nebo dokonce wap-stránky začínají být „out“, trendem současnosti je tzv. responsivní design. Kdo neví, o co se jedná, může se podívat na tento příklad a zkusit zmenšovat okno prohlížeče a sledovat, jak se design stránky přizpůsobí. V podstatě to znamená, že jedna verze stránek bude fungovat pro všechny podporované klienty.

Druhým faktorem, který je třeba uvážit je použitelnost zvoleného designu webu i pro mobilní uživatele, kteří jsou především odkázání na mnohem menší obrazovku a místo myši mají dotykovou obrazovku.

A nakonec se obloukem vracíme zpět k datové náročnosti stránek. Vysokorychlostní mobilní připojení zatím není všude, a tak rychlost načítání zase může být problém.

Zdroj:
Gartner Says Worldwide PC, Tablet and Mobile Phone Combined Shipments to Reach 2.4 Billion Units in 2013
Gartner předpovídá, že do pěti let tablety překonají v prodejích osobní počítače

One thought on “Mobilních uživatelů přibude: tablety se brzo budou prodávat víc než počítače

  1. Pingback: Je už čas na responsivní design webu? | Anakinovy zápisky

Comments are closed.