Další bič na webspam: Seznam Jalapeňo

Autor SilverHat | 12.5.2015

Seznam.cz dnes nasadil další update svého vyhledávacího stroje s kódovým označením Jalapeňo. Cílem je opět přitvrdit v posuzování výsledků vyhledávání. Cílem by mělo být upřednostnění stránek s kvalitním, původním či informačně přínosným obsahem.

„Děláme vše proto, abychom lidem nabídli relevantní odpověď na první dobrou. Prostřednictvím nasazení balíku úprav, který interně nazýváme Jalapeňo, budeme v řazení výsledků vyhledávání zvýhodňovat stránky nesoucí kvalitní obsah. Za takový zjednodušeně řečeno považujeme původní autorský obsah, který uživateli poskytuje přidanou hodnotu v podobě např. informací či zábavy,“ slíbil Radovan Šesták, produktový manažer služby.

Tato změna se týká pouze přirozených výsledků hledání, na reklamní pozice nemá vliv. V pořadí výsledků se projeví až u čtvrtiny hledání. Podle odhadu pracovního týmu Seznamu dojde ke změně na první pozici u 2 % hledání. Postiženy by měly být obsahové farmy, weby agregující čistě PR články, MFA/MFM či doorway stránky. Seznam také slibuje, že nezůstane u současného stavu, ale dále se bude snažit postihnout weby, které používají nekalé optimalizační techniky, konkrétně byly jmenovýny přeoptimalizovanými texty, nepřirozenými odkazy či nepřirozeným odkazovým profilem.

Ruční penalizace závadových webů bude zřejmě trvat i nadále. Ty mohou uživatelé sami nahlásit: Pokud lidé narazí na web, jehož obsah je podezřelý, mohou o něm dát jednoduše vědět prostřednictvím formuláře pro zpětnou vazbu.